After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here




















| Manufacturer | Dyson |
|---|---|
| GTIN | 5025155122587 |
| Colour | Black/Green |
| Model Number | V8CYCLONE |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Bin Capacity (Litres) | 0.54 litre |
| Battery Life (Up to) | Up to 60 Minutes |
| Colour Group | Multi-coloured |
| Product Range | Cordless Vacuum Cleaners |
| Width | 21 cm |
| Height | 116 cm |
| Product Dimensions | 116cm x 21cm x 25cm |
| Power Modes | 3 |
| Charge Time | 4 Hours |
| Features | De-tangling Motorbar ? Clears hair automatically, 60-minute fade-free suction ? Long lasting clean power, Three power modes ? Eco, Medium, and Max options, Point-and-shoot bin emptying ? Hygienic and effortless |
| Maximum Battery Run Time | 60 min |
| Maximum Battery Recharge Time | 4 hrs |
| Floor Type | All floor types |
| Weight (kg) | 2.7kg |
| Package Contents | Crevice tool - 975285-01, Mini motorised tool -975290-01, Motorbar Cleaner Head -975289-01, Charger-975438-01,Wand-975287-01 |
| Number of Power Levels | 3 |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Width | 26.1 cm |
| Shipping Weight | 4.86 kg |
| Shipping Height | 15.4 cm |
| Weight | 2 kg |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Key Feature 4 | Point-and-shoot bin emptying ? Hygienic and effortless |
| Key Feature 2 | 60-minute fade-free suction ? Long lasting clean power |
| Key Feature 3 | Three power modes ? Eco, Medium, and Max options |
| Key Feature 1 | De-tangling Motorbar ? Clears hair automatically |
| Colour | Black/Green |
| Product Type | Vacuum |
| Product Category Group | SDA |
| Shipping Depth | 73.9 cm |
| Cordless | Yes |
| Cyclonic Technology | Yes |
| Depth | 25 cm |




