After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here






















The Bosch BGS05BA2GB Bagless Cylinder Vacuum Cleaner in Black is a powerful and efficient cleaning solution for your home. With its compact design and lightweight construction, this vacuum cleaner is easy to maneuver around furniture and tight spaces.
Key features of the Bosch BGS05BA2GB Bagless Cylinder Vacuum Cleaner include:
- Powerful suction for thorough cleaning
- Bagless design for easy maintenance
- HEPA filtration system to capture allergens and dust particles
- Adjustable power settings for different floor types
- Compact and lightweight design for easy storage
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005467365 |
| Model Number | BGS05BA2GB |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Bin Capacity (Litres) | 1.5 L |
| Motor Power (Watts) | 700W |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Cylinder Vacuum Cleaners |
| Width | 26.8 cm |
| Height | 31.4 cm |
| Product Dimensions | 31.4cm x 26.8cm x 38.1cm |
| Features | Air Cycle technology, Easy clean system, Super compact |
| Material | Plastic, Stainless Steel |
| Floor Type | Carpet, Hard Floors |
| Dust Collection | Dust Container |
| Dust Capacity | 1.5 L |
| Corded Vacuum Type | Bagless Cylinder |
| Shipping Width | 29 cm |
| Shipping Weight | 7.4 kg |
| Shipping Height | 36 cm |
| Weight | 6.7 kg |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Key Feature 2 | Easy clean system |
| Key Feature 3 | Super compact |
| Key Feature 1 | Air Cycle technology |
| Colour | Black |
| Product Type | Vacuum |
| Product Category Group | SDA |
| Noise Level | 78 dB |
| Accessories | 1 x combination nozzle, 1 x universal nozzle, 1 x hard floor nozzle |
| Additional Information | Air Cycle Technology: double filtration filters fine dust particles, bacteria and pollutants, Compact and easy to store, Easy Clean System, Easy Hose Storage |
| Cable Length | 6 m |
| Shipping Depth | 49 cm |
| Depth | 38.1 cm |




