After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here
































MODEL | BGL38BA3GB
Key features
10 Year Motor Guarantee
Great cleaning performance on every floor with easily controlled power
Made using 64% recycled plastic
Light weight, super-compact and easy to store
Great cleaning performance on every floor with easily controlled power
Made using 64% recycled plastic
Light weight, super-compact and easy to store
850W Motor - 3 Power Setting
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005359394 |
| Model Number | BGL38BA3GB |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Bin Capacity (Litres) | 4 L |
| Cord Length | 10 M |
| Product Dimensions | 26.5cm x 29.5cm x 41cm |
| Features | Bagged, 7m Cord Length, 3 Power Settings, UltraAllergy Hygenic Washable Filter |
| Corded Vacuum Type | Bagged Upright |
| Number of Power Levels | 3 |
| Shipping Width | 58.5 cm |
| Shipping Height | 32 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 4.5 kg |
| Key Feature 2 | 3 Power Settings |
| Key Feature 3 | UltraAllergy Hygenic Washable Filter |
| Key Feature 1 | Bagged, 7m Cord Length |
| Colour | Black |
| Product Category Group | SDA |
| Noise Level | 75 dB |
| Height (cm) | 26.5 cm |
| Bluetooth | No |
| Cable Length (m) | 7 |
| Special Offers Text 1 | 2 Year Warranty |
| Shipping Depth | 58.5 cm |
| Depth | 41 cm |
| Container Type | Bagged |




